Bursa Uludağ Gazetesi
     

C vitamini deposu Kestane şekeri bayramların en güzel hediyesi

İnsan sağlığına faydaları tescillenen kestane, şeker formlarıyla da aynı etkiyi gösteriyor. Kurban Bayramı’nda götürülebilecek en güzel hediyeler arasında yerini alan kestane şekeri vücut direncini arttırıyor ve sağlığa olumlu faydaları var.

C vitamini deposu Kestane şekeri  bayramların en güzel hediyesi
 

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde, gerek kurban pazarlarında gerekse hediyelik satan işyerlerinde hareketlilik başladı. Bayramda yakınlarını ziyaret edecek olanları hediyelik alma telaşı sararken, ziyarete gidecekler veya ziyaretçi bekleyenler ikramlık alışverişleri hız verdiler. Son yıllarda bayram ziyaretlerinin vazgeçilmezleri arasına giren kestane şekeri üreticileri de artan talepleri karşılamak için yoğun mesai harcıyorlar.

                Kardelen Bursa Kestane Şekeri’nin üreticisi İlka Şekerleme’nin Kalite Kontrol ve Ar-Ge Yöneticisi Ebru Aygün, bayram öncesinde artan tüketici taleplerini karşılamak için yoğun mesai içinde olduklarını söyledi. Ebru Aygün, Bursa’ya özgü ürün olan kestane şekerini tesislerinde titizlikle ürettiklerini bildirdi. Eski zamanlardan beri beslenmemizde önemli bir yer tutan kestanenin Türk kültüründe apayrı yeri olduğuna dikkat çeken Ebru Aygün, “Kestane, ülkemizde yapılan yemeklerde, lezzet verici ve kıvam arttırıcı olarak kullanılıyor. Kestane şekeri, kestane pastası, kestane püresi, kestane ezmesi gibi tatlı formlarıyla da büyük beğeni topluyor” dedi.

                Bursa’nın simgesi olan kestaneyi, şeker,  pasta, ezme, püre, çikolata karışımlı olarak lezzetli bir şekilde tüketicilere sunmak için modern tesislerinde işlediklerini söyleyen Ebru Aygün, “Bizim önerimiz bayramlarda konuklarınıza çikolata veya baklava yerine, kestane şekeri ikram etmenizdir. Veya hediye olarak kestane şekeri çeşitlerini götürmenizdir” dedi.

KESTANENİN SAĞLIĞA YARARLARI

                Son yıllarda yapılan araştırmalarda kestanenin insan sağlığı üzerindeki olumlu etkilerinin uzmanlarca ortaya çıkarıldığını vurgulayan Ebru Aygün, kestanenin insan sağlığına faydalarını da anlattı. Aygün şu bilgileri verdi:

VİTAMİN ZENGİNİ:

Kestane diğer sert kabuklu yemişlerin aksine vitamin ve mineral oranının da yüksek olmasıyla ön plana çıkmaktadır.

C VİTAMİNİ KAYNAĞI:

Aynı zamanda yağ oranı düşük olan kestane, başta nişasta ve çeşitli şekerler olmak üzere iyi kalitede sindirilebilen lifler,B1, B2 ve C vitaminlerini de bol miktarda içermektedir.

KANSERE KARŞI KORUYUCU:

Güçlü bir antioksidan olan kestane, içerdiği flavanoidler sayesinde zararlı serbest radikallere karşı koruma sağlayarak kansere karşı da koruyucu etki göstermektedir.

DEMİR DEPOSU:

Kestane; demir, kalsiyum, magnezyum, mangan, fosfor ve çinko gibi mineraller bakımından da zengin olup çok ta iyi bir potasyum kaynağıdır.

 
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ