Bursa Uludağ Gazetesi
     

Pars: Emekliler enflasyona yenik düştü

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Uludağ Şube Başkanı Kenan Pars, asgari ücrete yapılan zammının açlık sınırının altında olmasına rağmen çalışan kesimin bir nebze de olsa nefes alabileceğini, aynı hassasiyetin emekliler için gösterilmediğini, emekli maaşlarının enflasyona yenik düştüğünü vurguladı.

Pars: Emekliler enflasyona yenik düştü
 

 

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Uludağ Şube Başkanı Kenan Pars, emeklilerin hak arama mücadelesini her platformda kararlılıkla sürdürdüklerini vurgularken, enflasyonun çift haneli rakamlara dayanmasıyla, emekli maaşlarının açlık sınırının çok çok altına gerilediğini ifade etti. Ocak ayından itibaren geçerli olacak asgari ücret zammının açlık sınırının altında olmasına rağmen çalışan kesimin bir nebze de olsa nefes alabileceğini, aynı hassasiyetin emekliler için gösterilmediğinden yakınan Pars, “Enflasyon tahmininde bulunan bütün kurum ve kuruluşların tahminlerinin misliyle aşan bir rakam ortaya koyan TUİK’in bu rakamları hangi ülkenin çarşı pazarından topladığı bizler için merak konusu olmuştur. Zira emeklimiz mahallesinin pazarında, bakkalında, kasabında farklı bir enflasyon gerçeğiyle karşılaşmaktadır. Emekli maaşları enflasyona yenik düşmeye devam ediyor.

Türkiye’de 12,5 milyon, Bursa’da ise 550 bini geçen emeklimizin enflasyon altında ezilen maaşları hükümeti harekete geçirmeye yetmiyor. Emekliler ay sonunu zor getiriyor. Bakın, Kasım 2018 verileriyle 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenmesi için gereken gıda harcama tutarı, Türk-İş’e göre, bin 942  TL, Memur-Sen’e göre 2 bin 224 TL, Kamu-Sen’e göre 2 bin 437 TL. Bunun içine giyim, kira, elektrik, su, yakıt, ulaşım, eğitim, sağlık gibi benzeri zorunlu ihtiyaçlarda girince tutar 6 bin TL’nin üzerine çıkıyor. Yani emeklimizin yüzde 85’i bırakın yoksulluğu açlıkla mücadele ediyor” dedi. Asgari ücrete yüzde 26 oranında zam yapıldığını ve 2 bin 20 TL olduğunu, emekli maaşlarının ise yerinde saydığını belirten Pars, “Emekli maaşlarının  enflasyon altında daha fazla ezilmesini istemiyoruz. Asgari ücrete yapılan zam oranında  emeklilerimize de yüzde 26-yüzde 30 oranında zam yapılmasını talep ediyoruz. Defalarca ifade ettiğimiz gibi, bu enflasyon hesaplama sepeti emeklilerimizin yaşam gerçeğini yansıtmamaktadır.” diye konuştu.

 

Emekliye 6 ayda bir yapılan zammın doğru bir sistem olmadığına dikkati çeken Pars, şunları söyledi:

“Biz SKK ve Bağ-Kur emeklilerine 6 ayda bir yapılan enflasyon zamlarını doğru bulmuyoruz. Bu sistem emekliyi koruyan bir düzenleme değil. Bir defa enflasyonun hesaplanma biçiminde hata var. Pinpon topuyla hesaplanan enflasyonun emekliye ne faydası olabilir? Biz markette bir sepeti kaç liraya doldurduğumuza bakarız. Yaşam alanına girmeyen malzemeyle hesaplanan enflasyona ve onun üzerinden yapılan zamlara karşıyız. Emekliler bir an önce enflasyon paketinden çıkartılmalıdır. Bütün emeklilere Kamu Sözleşmesi’nde yer alan zam artışları yansıtılmalıdır ve emeklilere sendikal hakkı verilmelidir. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN ve parlamentodaki bulunan milletvekillerimizden bir an önce emeklilerin sesine kulak verilmesini istiyoruz. Herkes bir gün emekli olacak.” diye konuştu.

 

 
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ