Bursa Uludağ Gazetesi
     

Bursa’nın FETÖ ile imtihanı

Osman GÜRÇAY

Osman GÜRÇAY

Bursalı İş Adamları ve Sanayicilerinin oyları ile BTSO ‘ da meclis üyelerinin belirlenmesi günü geldi çattı. 3 Nisan Salı günü 09:00  – 17:00 arasında BTSO üyeleri Bursa İş Dünyasının geleceğini, belki de  kaderini belirleyecektir.

Hatırlar mısınız?

1889’dan beri uyum içerisinde yapılan bazen de bir nöbet hizmeti olarak görülen seçimlerde reklam, pompa, adam ayarlama, ulufe dağıtma, tehdit, belden aşağı vurma gibi yöntemler zinhar haramdı ve yasaktı.  Başkan ve Yönetim Hizmet etmeyi etik kurallar çerçevesinde yapar, Bursa’nın belki de ülkemizin en güçlü kurumunun parasını namusları gibi korurdu.

Tabi ki zaman değişti. Dünya küçüldü, sınırlar kalktı ve ülkemiz üretim gücüyle büyükler liginde oynamaya başladı. 2023 hedeflerinin tektaş pırlantası olan 500 milyar dolar ihracat hedefine doğru yürümeye başladık.

200 Milyar dolar civarında dolaşan ihracatımızı artırmanın yolu bellidir. Uzaya çıkmak hayali asla değildir. İleri teknoloji kullanarak yüksek katma değerli ürün peşinde koşmaktır. Bunun da tek yol haritası yazılımdır ama Yazılım BTSO nun gündeminde bile değildir.

Bursa, sanayisi, ihracatı ve geleneksel etik ticaret anlayışı ile bu hedefe doğru atılan en büyük adımlardan biridir. Ve gücünü dünden bugüne değil, 129 yıllık mazisinden alır.

2013 seçimleri üzerindeki paralel çete oyunları ve sonuçları BTSO’ nun üzerine düşen büyük bir gölgedir.

Yatırımcı denen adam yüreklidir, risk alır ve hedefine yürür ama sermayenin tek ürkek olduğu konu iktidar ile ilişkilerdir. İstikrar arar, devletine güvenmek ister ve ters düşmeyi göze alamaz. Bu evrensel ekonomi dünyasının gerçeğidir.

İşte 2013 ‘de bunu çok iyi bilen paralel çete kendine devlet süsü vererek  işgal ettiği kurumların içine BTSO yu da sokmuştur.

Bu bir yalan, iftira ve  iddia falan değildir.

Ağır Ceza tutanaklarında, etkin pişmanlık ifadelerinde BTSO’ da nasıl bir operasyon yaptıkları yüzlerce ağızdan yüzlerce kez yazılıdır.

Meclise girse bile üzerindeki “ sakıncalı” etiketi ile Bursa İş Dünyasını temsil edemeyecek olanlarla yol arkadaşlığı yapanlar bunun vebalini bir virüs gelecek kuşaklara taşıyacaklardır.

Bunun yanında kamu adına resmi kurumlarda görev yapan ve BTSO seçimlerinde oy kullanacak olanların çok dikkatli olmaları gerekmektedir.

Namuslarına emanet edilen oyları kullanırken iki kere fazla düşünmelerini diliyorum.

Belediye Bürokratlarının talimat ile oy kullanması olasıdır esas olan talimat verenin kendini sürecin dışında tutmayı becerebilmesidir.

Örneğin Bursaspor adına oy kullanacak adamın ya da BSTV den oy kullanacak adamların Bursaspor’u ve BSTV yi ne hale getirdiği ortada iken taraf olma durumu varsa hazindir.

BURBAK’ a şimdi hurdaya atılan dönme dolap tipi çok katlı otopark satan anlayıştan hizmet beklemek tekeden süt sağmaktan daha imkansızdır.

BTSO Altıparmak Binası hem önden hem arkadan imar tecavüzlüdür. Yanında yapılan ucube şelale de cabasıdır. Hal böyle iken daha içerde inşaat kokusu bitmeden yeniden aylardır ve hala süren tadilata sokulmasını gerçek bir iş adamı anlar ve yutmaz.

Dünürünün açtığı yaralar korkarım Yunuseli Havalimanı arazisine yapılacak Ankara merkezli operasyonla onarılacak gibi görünüyor. Bu çok sakıncalı durumu şimdiden tarihe not düşelim. Yeni Doğanbey vakalarını yaşamayalım.

2018 Seçimlerinde Bursa İş Dünyasında bu gölgeyi ortadan kaldırmak için büyük fırsattır diye yola çıkılacağını düşünürken, tehdit, şantaj ve BTSO parasıyla yandan çıkmaların devam etmesi FETÖ geleneğinin devamını isteyenlerin pervasız cüretlerini gösterdi.

BTSO ‘da hizmet etmeyi, bir görev ve nöbet olarak düşünenlerin yerini, kurumdan beslenen çakma sanayicilerin alması dönemi bitmelidir ve İş adamları Bursa’nın FETÖ ile imtihanından sınıfı geçmelidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ